جوانسازی پوست

به مرور زمان و با افزایش سن، از میزان الاستیسیته و حالت ارتجاعی پوست کاسته می شود و ممکن است پوست شفافیت قبل را نیز نداشته باشد. مواردی مانند تماس با نور خورشید، کم و زیاد شدن وزن و حتی عوامل ژنتیکی، بر تسریع این روند تاثیر می گذارند.

خوشبختانه امروزه چین و چروک ها و خطوط ایجاد شده بر روی پوست به خصوص پوست صورت، آکنه ها، آفتاب سوختگی ها و سلولیت با روش های کم تهاجمی جوانسازی پوست قابل درمان هستند. هدف از انجام این روش ها، بهبود زیبایی ظاهری و داشتن پوستی شفاف، سالم و شاداب می باشد.

به مرور زمان و با افزایش سن، از میزان الاستیسیته و حالت ارتجاعی پوست کاسته می شود و ممکن است پوست شفافیت قبل را نیز نداشته باشد.

لایه برداری پوست

لایه برداری، یکی از شایع ترین روش های جوانسازی پوست است. در این روش درمانی، لایه فوقانی پوست برداشته می شود. هدف از لایه برداری، حذف سلول های آسیب دیده از روی سطح پوست از طریق تکنیک های مختلف مانند لیزر می باشد.

دلایل انجام جوانسازی پوست

ظاهر شدن ناهنجاری ها بر روی پوست به دلیل افزایش سن و یا ژنتیک، مواردی مانند جوش، آکنه و سلولیت از جمله دلایلی هستند که افراد خواهان انجام جوانسازی پوست هستند. بسیاری از افراد از وجود خطوط عمیق، چین و چروک و  پف زیر چشم شان ناراضی هستند. افتادگی پلک، ابرو و تحلیل رفتن استخوان گونه، از دیگر دلایلی است که افراد خواهان انجام روش های جوانسازی پوست هستند. انجام روش هایی مانند لایه برداری با لیزر، باعث می شود پوستی نرم، لطیف و شفاف تر داشته باشید.

اما برخی دلایل اصلی افراد برای روش های جوانسازی پوست عبارتند از:

 • تقویت کردن پوست
 • کاهش جوش، اسکار و لک های ناشی از آفتاب
 • صاف شدن بافت پوست و درخشندگی بیشتر
 • رفع چین و چروک و خطوط روی پوست، حتی خط های روی دست
 • تولید کلاژن بیشتر جهت حفظ استحکام پوست
 • رفع مشکلاتی مانند خشکی پوست، شل شدن پوست و یا قرمزی صورت

روش های جوانسازی پوست برای چه نوع پوستی مناسب تر می باشد؟

در این جا، به بررسی شرایطی می پردازیم که با روش های جوانسازی قابل درمان هستند:

 • پیگمان ها و رنگدانه های پوستی، از جمله آسیب ها و لک های ناشی از نور خورشید و کک و مک.
 • جوش و آکنه هایی که جای آن ها روی صورت باقی مانده باشد. در چنین مواردی، پوست ملتهب به نظر می رسد، رنگ پوست تغییر می کند و ممکن سطح پوست ناصاف شود. معمولا جهت رفع جای جوش مصرف قرص و یا لیزر درمانی برای فرد در نظر گرفته خواهد شد.
 • شل شدن پوست و کاهش کلاژن سازی به دلیل افزایش سن. شل شدن پوست و کاهش تولید کلاژن، یکی از دلایل اصلی ظاهر شدن چین و چروک بر روی پوست به خصوص صورت و اطراف چشم ها می باشد.
 • مشخص شدن مویرگ ها و یا آسیب رگ های خونی. در برخی موارد، شاهد بیرون زدگی مویرگ ها و رگ های خونی از پوست هستیم، که ممکن است در ابتدا موضوع مهمی نباشد اما به مرور زمان، منجر به جراحت پوستی و قرمزی صورت خواهد شد.
 • چین و چروک و خطوط اطراف چشم ها.
 • قرمز شدن پوست، به دلیل استفاده از وسایل آرایشی غیر استاندارد و یا مسائل ژنتیکی.

جوانسازی پوست با لیزر

حرارت ساطع شده از لیزر، به کلاژن سازی، تنگ تر شدن پوست و بهبود ظاهر پوست کمک می کند. این روش جوانسازی، دوره نقاهت کوتاه با کمترین میزان عوارض را به همراه دارد. لیزر، به درمان مواردی مانند اسکار، آسیب های ناشی از نور خورشید و چین و چروک کمک می کند. جوانسازی پوست با لیزر، معمولا فاقد درد است و اگر آستانه تحمل بیمار پایین باشد، از بی حس های موضعی استفاده می شود. انجام این روش به افراد مبتلا به اختلالات مزمن و یا افرادی که انتظارات غیر منطقی از نتایج این روش دارند، توصیه نمی شود.

جوانسازی پوست
جوانسازی پوست

اقدامات و مراقبت های بعد از جوانسازی پوست با لیزر

بهبود وضعیت ظاهری پوست با این روش، تدریجی است و بعد از گذشت چند ماه، نتایج این روش به وضوح قابل مشاهده می باشد.

 • افراد بعد از انجام این روش، بلافاصله قادر به انجام کارها و فعالیت های روتین خود خواهند بود.
 • ناحیه درمان باید کاملا مرطوب نگه داشته شود.
 • جهت پیشگیری از بروز التهاب، از خوابیدن بر روی ناحیه مورد نظر باید خودداری شود.
 • قرار دادن کمپرس یخ بر روی ناحیه مورد نظر، به تسکین درد و التهاب کمک می کند.
 • از تماس مستقیم با نور خورشید باید خودداری شود و استعمال کرم های ضد آفتاب بعد از درمان نیز توصیه می شود.

لایه برداری با لیزر

لایه برداری از جمله روش های جوانسازی پوست است که به بهبود ظاهر پوست و درمان مشکلات پوستی کمک می کند. در این روش، لیزر مستقیما بر روی پوست تابانده می شود، اشعه ساطع شده از لیزر، لایه های خارجی پوست (اپی درم) را تخریب می کند. همزمان، با گرم شدن لایه های میانی پوست و تولید فیبرهای کلاژنی، شاهد تشکیل پوستی نرم و شفاف خواهیم بود. لیزر، به کلاژن موجود در زیر پوست آسیب می زند و باعث تحریک و تولید کلاژن جدید، تنگ شدن لایه های پوست و در نهایت، تقویت و بهبود ظاهر پوست می شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که در این روش، پوست برداشته نخواهد شد. جهت انجام این روش، صورت با بی حس کننده های موضعی، بی حس می شود.

مراقبت های بعد از لایه برداری

جهت تسکین درد می توان داروهای مسکن مصرف کرد و یا کمپرس یخ را بر روی ناحیه مورد نظر گذاشت. نکات مرطوب به مراقبت از پوست با توجه به نوع پوست در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. بعد از طی شدن دوره کوتاه نقاهت و تشکیل پوست جدید، بسته به نوع پوست و عمق لایه برداری، اجازه آرایش کردن به بیمار داده خواهد شد.

لوگوی مرکز لیزر مروارید

مرکز لیزر مروارید

مرکز لیزر مروارید، بزرگ ترین متخصص لیزر موهای زائد، با مجهزترین تجهیزات روز دنیا و بهترین امکانات آسایشی و رفاهی در تهران بزرگ. مرکز لیزر مروارید، بزرگ ترین متخصص لیزر موهای زائد، با مجهزترین تجهیزات روز دنیا و بهترین امکانات آسایشی و رفاهی در تهران بزرگ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *